KÕIK, KEDA HUVITAB AJALOOLINE INTERJÖÖR JA ERITI TAPEEDID!

MTÜ Eesti Ajalooliste Tapeetide Kogu, mis tegeleb Eesti interjöörides leiduvate tapeetide uurimise, süstematiseerimise ja konserveerimisega, avab 2019 sügisel Tallinnas Põhjala tehases oma stuudio, kelle kaudu saab igakülgselt nõu ja soovitusi teemadel ajalooline tapeet. Tapeedikogu koondab teoreetiliste uuringute infot ja ka suur osa väärtuslikust ajaloolisest tapeedimaterjalist saab olema huvilistele tutvumiseks ühes kohas. Hakkame stuudios regulaarselt korraldama praktilisi õpitubasid ja teoreetilisi koolitusi.

2019. aastal toimuvad koolitused järgmistel teemadel:

19 okt- (koolitajad; MTÜ Tapeedikogu tiim ja paberikonservaator Grete Ots):
Tapeediajaloost Eestis: loengupäev ja koolitus erinevate trükitehnikate äratundmiseks. Tapeedi kui paberalusel materjali analüüsimise ja puhastamise metoodikate koolitus. Kestvus- 11.00- 15.00

Koolituse esimesel poolel tutvustame tapeediajalugu Eestis. Konkreetsete hoonete ja nendest leitud tapeetide põhjal kulgete läbi põneva mustrite ajaloo. Õpime erinevate tehnikate äratundmist ja uurime tapeedifragmente ning neil kujutatud mustreid. Koolituse teises pooles saavad kõik käe külge panna ja proovida, kuidas on puhastada ja sirutata tapeedifragmente- selle käigus on võimalik teada saada, millised on delikaatse restaureerimistöö suurimad ohud ja nautida ka puhastatud fragmendi valmis tulemust.

26 okt- (koolitajad; MTÜ Tapeedikogu tiim):
Tapeediga interjööri kujundamine: ajaloolised seinaskeemid. Praktiline koolitus bordüüride ja iluliistude kasutusvõtetest. Kestvus- 11.00- 14.00;

Interjööris kasutatud tapetseerimisvõtteid on palju ja väga huvitavaid. Tutvustame erinevatel sajanditel moes olnut ja erinevate mustrite ja faktuursete tapeetide kasutusviise.

09 nov- (koolitajad; Kristiina Ribelus ja MTÜ Tapeedikogu tiim):
Tapeetide uurimine: kuidas puhastada ja uurida tapeete nende algses asukohas, interjööris. Kestvus- 11.00- 15.00;

Koolituse käigus tutvume erinevate suuremõõtmeliste tapeedileidudega, vaatame nende probleeme ja arutame võimalusi, kuidas neid saaks eksponeerida leiukohas. Praktilise osana puhastame ja sirutame tapeedileidusid ja avame dokumenteerimise ja digiteerimise põneva maailma.

16 nov- (koolitajad; MTÜ Tapeedikogu tiim ja paberikonservaator Maris Allik):
Tapeetide hooldamine: praktiline koolitus MTÜ ajaloolise kogu põhjal. Kestvus- 11.00- 15.00;

Koolitusel tutvume erinevate tapeedipuhastamise võtete ja vahenditega, komplekteerime fragmente ja tutvume paberi rebendite toestamise võtete ja tehnikatega. Teeme ettevalmistusi arhiveerimiseks

30 nov- (koolitajad; MTÜ Tapeedikogu tiim ja paberikonservaator Grete Ots):
Tapeetide dateerimisest: ajalooline materjal, mustrid ja tehniliste tunnuste põhjal dateerimine. Kestvus- 11.00- 15.00;

Koolituse kestel võrdleme tapeete erinevatest sajanditest- kuidas on mustri kasutus ajas muutunud ja kas mustritel on tähendus? Vaatame kaasaaegseid näidiseid ja võrdleme neid vanade tapeetidega.

7 dets- (koolitajad; MTÜ Tapeedikogu tiim ja Kristiina Ribelus): Ajalooliste tapeetide trükkimine: praktiline õpituba plokitrükkimise tehnika kohta. Kestvus- 11.00- 15.00;

Koolitusel saab kaasa lüüa plokitrüki tehnikas bordüüride valmistamisel. Teeme konkreetsete ajalooliste mustrite järgi uue kauni bordüüri.

14 dets- (koolitajad; MTÜ Tapeedikogu tiim ja Jolana Laidmaa): Tapeetide süstematiseerimine ja leidude arhiveerimine: praktiline koolitus tapeedihoiukarpide valmistamiseks. Kestvus- 11.00- 15.00;

Koolituse käigus süstematiseerime ja fotografeerime vanu tapeedinäidiseid, õpime neid kirjeldama ja valmistame erisuuruses hoiustamise karpe. Karpide valmistamise tehnikaid on palju- neid teadmisi saab kasutada ka vanade raamatute ja fotode hoiukarpide valmistamiseks.

Koolituste toimumiskoht:

MTÜ Eesti Ajalooliste Tapeetide Kogu stuudio
Tallinn, Marati 5, Põhjala tehas

Koolituse osalustasuks on annetus MTÜ Eesti Ajalooliste Tapeetide Kogu tegevuse toetuseks.
MTÜ Eesti Ajalooliste Tapeetide Kogu
EE922200221071065057   Swedbank 

 

Registreerumiseks kirjutage: tapeedikogu@gmail.com,

ühendust saab ka https://www.facebook.com/tapeedikogu  kaudu

Korraldatavatesse õpitubadesse on oodatud kõik huvilised: koduomanikud, restauraatorid, uurijad, kooliõpilased, õpetajad.

 

Tapeedikogu toimetamisega tegeleb MTÜ Eesti Ajalooliste Tapeetide Kogu:

Tapeedileidude teavitamise ja kõikide huvitavate küsimuste korral võib julgelt kirjutada!

Kontakt: tapeedikogu@gmail.com

 

 

  • Ikorus